Urlop w naszej Rezydencji to znakomita propozycja nie tylko dla tych z Państwa, którzy szczególnie wysoko cenią sobie ciszę, piękno przyrody, przytulne wnętrza i ciepło kominka, ale również dla osób, które pragną poznać okoliczne atrakcje. A tych wokół Zachełmia nie brakuje.

Na terenie Rezydencji znajdziesz boiska do gry w:

– siatkówkę plażową i tenisa plażowego

– badmintona

– petanque (boules)

Na życzenie gości pomożemy zorganizować turnieje dla grup.

W okresie letnim udostępniamy naszym gościom basen (5x10m) oraz leżaki na częściowo zacienionej polanie.

Na terenie Rezydencji Twoje najmłodsze pociechy będą mogły korzystać z:

– huśtawek

– piaskownicy

– zjeżdżalni

– toru przeskód.

W ogrodzie znajdują się dwie altany grillowe (mała – do 10 osób i duża – do 30 osób) oraz wyznaczone miejsce na ognisko.

Przygotowaliśmy dla Państwa dwu funkcyjną saunę : tradycyjną oraz na podczerwień.{/tip}. Można również zastosować w niej olejki eteryczne do aromaterapii.

Koszt wynajęcia sauny: 15 zł/1 godz/osoba

dla zorganizowanych grup: 50 zł/1godzina

W niewielkiej salce gimnastycznej znajdziesz podstawowe przyrządy, dzięki którym zachowasz dobrą kondycję fizyczną.

Kotlina Jeleniogórska obfituje w niezliczona ilość atrakcji turystycznych.
Poniżej przedstawiamy jedynie kilka propozycji.

Walory okolic Jeleniej Góry

Ciekawy krajobraz oraz bogatą florę, Jelenia Góra zawdzięcza przede wszystkim położeniu. Miasto znajduje się bowiem w południowo-zachodniej części naszego kraju, w samym centrum kotliny śródgórskiej, a otoczone jest od zachodu Górami Izerskimi, od północy Górami Kaczawskimi, wreszcie od południa Karkonoszami (wraz z ich najwyższym szczytem Śnieżką).

Kultura i sztuka

Jelenia Góra bardzo mocno wyróżnia się spośród innych miast tego regionu, szczególnie tym, że posiada bardzo szeroką ofertę wydarzeń prezentowanych dzięki instytucjom kulturalnym. W mieście znajduje się bowiem teatr, filharmonia, prężnie działaj także biuro wystaw artystycznych.

Spośród wszystkich, licznie zgromadzonych zabytków miasta, na szczególną uwagę zasługuje:

 • kościół pw. św. Erazma i Pankracego, który jest najstarszą świątynią w mieście (pochodzi z 1552 roku), z wieżą o wysokości 51 metrów i neogotycką klatką schodową,

 • kościół Podwyższenia Krzyża Św. Pochodzący z lat 1709-1718, który jest z kolei największą świątynią w mieście; warty zobaczenia ze względu na organy umieszczone za ołtarzem (które w takiej formie można spotkać tylko w niewielu kościołach na świecie),

 • kościół – kaplica pw. św. Anny, znajdująca się wewnątrz średniowiecznej bastei,

 • Brama Wojanowska i baszta Wojanowska, które stanowiły część średniowiecznego kompleksu obronnego Wojanowa,

 • Rynek Jeleniogórski, Starówka, z 55 kolorowymi kamienicami oraz klasycystycznym ratuszem pochodzącym z lat 1747-1749,

 • Muzeum Karkonoskie, które posiada w swoich bogatych zbiorach 23 tysiące eksponatów,

 • Muzeum Przyrodnicze Karkonoskiego Parku Narodowego, związane z fauną i florą Karkonoszy,

 • Uzdrowisko Cieplice, najstarsze uzdrowisko leżące w jednej z dzielnic Jeleniej Góry.

Jelenia Góra to także miejsce odbywających się corocznie festiwali, w tym:

 • Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych, prezentującego sztuki teatralne na ulicach miasta,

 • Jarmarku staroci, na którym można zakupić oryginalne pamiątki, bibeloty i wyroby stanowiące prawdziwe perełki sztuki.

 

Atrakcje Szklarskiej Poręby

Na atrakcyjność miejsca bardzo duży wpływ ma samo jego położenie, dokładnie w dolinie rzeki Kamiennej i jej dopływów (Kamieńczyka i Szklarki), na wys. 440–886 m n.p.m. Od południowej strony Szklarska Poręba otoczona jest Karkonoszami ze Szrenicą w tle, od północy natomiast Górami Izerskimi, a od wschodu wzniesieniem Pogórza Karkonoskiego. Klimat miasta jest bardzo bliski warunkom alpejskim, które można zauważyć także w innych miejscowościach położonych na wysokości 2000 m n. p. m. Charakterystyczny-górski mikroklimat tworzą przede wszystkim torfowiska szeroko rozprzestrzeniające się u podnóża Gór Izerskich.

Szklarska Poręba to raj dla osób, które lubią pokonywać długie trasy rowerowe. W mieście jest bowiem 200 km wytyczonych tras o różnym stopniu trudności. To również ciekawe miejsce dla wszystkich, którzy czynnie uprawiają sporty zimowe. Śnieg występuje tu bowiem przez około 110 dni w roku, a trasy narciarskie pozwalają na prawdziwie zimowe szaleństwo nie tylko dla amatorów, ale również dla profesjonalistów.

wodospadFani zwiedzania mogą ponadto zatrzymać się chociaż na chwilę przy:

 • Wodospadzie Kamieńczyka – jest to najwyższy wodospad w polskich Sudetach wchodzący w skład Karkonoskiego Parku Narodowego, gdzie woda spada z wysokości 27 m.

 • Wodospadzie Szklarki, drugim co do wysokości, po Wodospadzie Kamieńczyka wodospadzie w polskich Karkonoszach.

 

 

Karpacz

Karpacz to kolejne miasto w powiecie jeleniogórskim, położone jest w Sudetach Zachodnich, dokładnie w dolinie rzeki Łomnicy.

vang karpaczKarpacz wyróżnia się na tle innych miejscowości przede wszystkim tym, że posiada bogatą ofertę dla pasjonatów zarówno turystyki górskiej, sportowej, jak i krajobrazowej. Nieocenioną atrakcją miasta jest oczywiście Śnieżka-najwyższy szczyt Sudetów, która co roku skupia mnóstwo turystów głównie w sezonie wiosenno-letnim. Karpacz to także raj dla narciarzy. Wraz z Kompleksem Narciarskim Kopa (m.in. z dwoma wyciągami krzesełkowymi i 7 km tras narciarskich), Stacją Narciarską Biały Jar (z 6-osobowym wyciągiem krzesełkowym) tworzy bowiem miejsce idealne do uprawiania tego sportu. Znajduje się tu również Muzeum Sportu i Turystyki- gromadzące różnego rodzaju pamiątki i dokumenty związane bardzo szeroko ze sportem oraz turystyką Karkonoszy.

 

Ciekawym obiektem zabytkowym jest także Kościół Górski Naszego Zbawiciela znany powszechnie jako Kościół Wang lub Świątynia Wang (obecnie kościół miejscowej parafii ewangelickiej). Konstrukcja kościoła wykonana jest (co ciekawe) bez użycia gwoździ, wszystkie połączenia zrealizowano wyłącznie przy pomocy drewnianych złączy ciesielskich. Wnętrze świątyni ozdobione jest oryginalnymi zdobieniami i rzeźbami. W Karpaczu na uwagę zasługuje także zapora na Łomnicy, która zbudowana jest z granitowych bloków całość tworzy bardzo okazałą półkolistą tamę z pięcioma przelewami. Wreszcie przechadzając się główną trasą spacerową Karpacza warto także zwrócić uwagę na Muzeum Zabawek, w którym zebrane zostały zbiory Henryka Tomaszewskiego – twórcy Wrocławskiego Teatru Pantomimy.

Świeradów Zdrój

widok na świeradów zdrójMiasto to, to przede wszystkim bardzo charakterystyczny podgórski klimat, który poza świeżym powietrzem charakteryzuje się także, wieloma naturalnymi surowcami leczniczymi, w tym wodom mineralnym, złożom borowiny oraz wodom radonowym (pomocnym w leczeniu chorób reumatycznych oraz narządów ruchu). Świeradów Zdrój to ciekawe miejsce dla pasjonatów wycieczek rowerowych i pieszych. Na turystów czeka bowiem najdłuższa hala spacerowa, ciekawa roślinność egzotyczna oraz wody lecznicze mające bardzo wysoki stopień zmineralizowania. Najbardziej znane obiekty uzdrowiskowe w mieście to: Dom Zdrojowy, Wacław, Słoneczko, Willa Gracja, Centrum Reumatologii i Rehabilitacji Goplana, Zespół Szpitali Dziecięcych w Czerniawie-Zdroju. Zimą miasto ma do dyspozycji oprócz tego dwa tory saneczkowe oraz sześć wyciągów narciarskich, a także całoroczną kolej gondolową na Stóg Izerski.

 

Ściegny

Ściegny to wieś leżąca w dolinie Skałki, dokładnie pomiędzy Kowarami, a Karpaczem. Początkowo istniał tutaj duży ośrodek hutniczo-kowalski, który nabrał później charakteru rolniczego. Obecnie główną atrakcją Ściegien jest miasteczko Western City, które pozwala odwiedzającym na przeniesienie się do miejsca, niczym rodem z amerykańskiego Dzikiego Zachodu. Na terenie 5 ha znajduje się 12 drewnianych budynków, w tym: Chata Traperska, Biuro Szeryfa z więzieniem, Sklep Kolonialny, Bank, Kuźnia, Saloon. Western City to idealna zabawa nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych, którzy nie raz w życiu marzyli o tym, by zostać kowbojem.

 

Miłków

Miasteczko cyrkowe Cyrkland

Znajduje się tuż u podnóży Śnieżki i oferuje mnóstwo niezapomnianych atrakcji, w tym:

 • mini-zoo z tygrysem bengalskim, kangurami, pytonem tygrysim, osiołkiem,

 • przejażdżki quadem,

 • sztukę cyrkową w tym żonglerkę, hula-hop, skoki na batucie, linę poziomą, podstawy akrobatyki.

Na terenie Cyrklandu istnieje także możliwość zorganizowania własnych imprez oraz wycieczek grup szkolnych.

Pozostałe atrakcje Miłkowa

Miłków to wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie jeleniogórskim, w gminie Podgórzyn.

Na odwiedzających miasto czeka kilka zabytków:

Szubienica na stracone-znajduje się na wzgórzu o nazwie Straconka i swoim wyglądem przypomina cylindryczną studnię, jej korzenie sięgają XVI wieku i związane są oczywiście z widowiskowym pozbawianiem życia mieszkańców wsi,

Hotel w pałacu zielarzy-ten niezwykły barokowy pałac ma dosyć długą historię, sięgającą 1778 roku, ciekawy jest nie tylko sam budynek, ale i historia hrabiny, która niegdyś była jego właścicielką.

Kowary

Kowary to miasto i gmina leżąca na pograniczu Karkonoszy, Rudaw Janowickich i Kotliny Jeleniogórskiej w Sudetach Zachodnich. W Kowarach na szczególną uwagę turystów zasługuje Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska. Modele prezentowane w Parku są głównie w skali 1:25 i kilka w skali 1:50. Te ciekawe obiekty to m.in. kościoły, zamki, pałace, starówki miast, ratusze, schroniska górskie itp. Miniatury są oczywiście wierną kopią prawdziwych obiektów ze wszystkimi szczegółami i detalami, jakie posiadają one w rzeczywistości.

Ponadto zobaczyć możemy Podziemną Trasę Turystyczną „Sztolnie Kowary” o długości ok. 1200 m w nieczynnej kopalni rudy uranu i TrasęTturystyczną „Kowarskie Kopalnie”.

Janowice Wielkie

Janowice Wielkie to wieś położona nad Bobrem, na pograniczu Kotliny Jeleniogórskiej, Gór Kaczawskich i Rudaw Janowickich w Sudetach Zachodnich. Z Janowic wiedzie trasa na szczyt należący do Korony Gór Polski – Skopiec, to także punkt wyjściowy do skalnego miasta – Starościńskich Skał i do największej w rejonie karkonoskim jaskini.

W Janowicach z pewnością nie będą nudzili się amatorzy różnych sportów, w tym:

 • wspinaczki skalnej – to tu znajdują się szkoły wspinaczki górskiej i skałkowej,

 • kajakarstwa górskiego – rokrocznie w sezonie wiosenno-letnim przyjeżdżają do Janowic zorganizowane, grupy kajakarzy chcących uprawiać river running,

 • pieszych wędrówek górskich – występują tutaj bowiem liczne, uznane w całej europie szlaki: szlak turystyczny niebieski – fragment Europejskiego Szlaku Długodystansowego, szlak turystyczny zielony – fragment Szlaku Zamków Piastowskich. szlak turystyczny czarny – (łącznikowy). Biegnie od Zamku Bolczów poprzez skały Strażnica, Głaziska Janowickie do Skalnych Bram. Czas około 15 min. szlak turystyczny czarny – (dojściowy). Od schroniska „Szwajcarka”, obok Husyckich Skał, skały Słoń, na Krzyżną Górę (punkt widokowy).

 • sportów rowerowych – wielu polskich, czeskich i niemieckich zawodowych kolarzy zdobywało tu swoje pierwsze szlify. Już kilkadziesiąt lat temu wytyczono tu szlaki rowerowe o różnym stopniu zaawansowania, jednakże każdy z nich jest tak samo ciekawy, chociażby pod względem walorów widokowych,

 • jazdy konnej – szlaki dopasowane są tak, by turyści mieli możliwość zobaczenia najpiękniejszych okolic.

 

Będąc w Janowicach nie możemy także przeoczyć Skalnego Mostu – jednej z najpiękniejszych i najoryginalniejszych skał Rudaw Janowickich, wznoszącej się w górnej części Zamkowego Grzbietu. Ma postać muru skalnego o długości ok. 30 m. Jego północne przedłużenie stanowi wolno stojąca iglica skalna o wysokości 20 m, na ok. 17 m połączona z resztą masywu naturalnym mostem skalnym. Szczelina pod mostem zwęża się do ok. 1 m, a pod nią przebiega jeszcze stromy tunel skalny.

Przespacerować powinniśmy się także wzdłuż Alei jarząbu szwedzkiego oraz zobaczyć Trzcińskie mokradła – obszar kilkudziesięciu hektarów torfowisk położony na północnym wschodzie idąc od centrum Janowic.

Ponadto, warto zobaczyć:

 • Park „Zamek Bolczów”,

 • Dolina Janówki,

 • Skalne miasto – Starościńskie Skały.

Siedlęcin

Wieża rycerks

Siedlęcin to wieś położona między Jeziorem Modrym, a Jeziorem Wrzeszczyńskim. To tam znajduje się wieża książęca, której budowę rozpoczęto już w XIV wieku na zlecenie księcia Henryka I. W 2008 roku Wieża Książęca w Siedlęcinie została laureatką konkursu na Perły w Koronie Województwa Dolnośląskiego. W 2009 roku zaś otrzymała nagrodę „Liczyrzepa” za najlepszy produkt turystyczny powiatu jeleniogórskiego.

Pilchowice

Pilchowice to wieś położona na pograniczu Pogórza Izerskiego oraz Gór Kaczawskich w Sudetach. Jezioro Pilchowickie – czyli zbiornik zaporowy o długości 7 km, który ma działanie przeciwpowodziowe. Poniżej zapory jeziora znajduje się także elektrownia wodna, która ma na celu produkcję energii elektrycznej. Zapora Pilchowice – czyli druga co do wielkości zapora w Polsce, która powstała by chronić ten rejon przed powodziami. Wysokość zapory to 69 m, a szerokość jej korony to 270 m.

Popołudniowy spacer

Propozycja trasy spacerowej przebiega bocznymi ścieżkami w okolicach miejscowości Podgórzyn, Zachełmie i Przesieka. Atutem trasy są piękne widoki na szczyty Karkonoszy i Kotlinę Jeleniogórską. Jak przystało na spacer – trasa nie należy do długich. Wycieczka zatacza okrąg, więc można ją zacząć w dowolnym miejscu.

Przebieg trasy w skrócie:
Podgórzyn Górny („pod Skałką”) – Dolina Czerwienia – DW Maria – DW Zielona Gospoda – Markus – Przełęcz Zachełmska – Wiśniowy Sad – Skalna Brama – czarnym szlakiem do Podgórzyna – Dolina Czerwienia – „Pod Skałką”.

Opis trasy:
Trasa rusza z miejsca zwanego „Pod Skałką” w Podgórzynie Górnym. Przy skrzyżowaniu dróg do Przesieki i Borowic od niepamiętnych czasów funkcjonuje gospoda. W cieniu strzelistej skały dominującej nad okolicą stoi tramwajowy wagon. W latach 1913 – 1964 takie tramwaje dojeżdżały tu z Jeleniej Góry.
Przy dzisiejszej gospodzie, w której niegdyś mieściła się kasa biletowa była mijanka, na której mijały się dwa tramwajowe wozy. Zimą doczepiano do nich wagonik na sprzęt narciarski.
Trasa spaceru rusza pod górę, w kierunku Przesieki. Po kilkuset metrach spaceru szosa przekracza po moście potok Czerwień i przy ośrodku Cichy Potok skręca w prawo. Droga łukiem okrąża szpiczastą górkę (466 m n.p.m.). Przy zabudowaniach, po prawej stronie przerzucono mostek nad potokiem – przekraczamy go. Przebiega po nim czarny szlak turystyczny. Za mostkiem jednak szybko opuszczamy szlak i ruszamy asfaltem wzdłuż potoku. Za niewielkim osiedlem mieszkaniowym kończy się Podgórzyn i zaczyna Przesieka. Dnem wąskiej Doliny Czerwienia należy kierować się cały czas lekko pod górę. Po drodze trasa mija drewnianą kładkę pod którą latem, na płaskiej skale, wylegują się wczasowicze. W górze, po lewej stronie, widać zabudowania Przesieki. Asfalt wchodzi do lasu i mija dawny przesiecki basen. Basen jest zasilany wodą z górskiego, zimnego potoku. Dalej Dolina Czerwienia robi się niespodziewanie szeroka. Szosa wiedzie rozległą łąką do skrzyżowania z ulicą Kamienną. Przed ośrodkiem Maria należy skręcić w prawo i ruszyć w kierunku Zielonej Gospody. Za mostkiem, wraz z zielonym szlakiem turystycznym skręcamy w prawo. Pod dużym ośrodkiem Markus uliczka zamienia się w nieutwardzoną dróżkę i rusza stromo do góry. Przy białym domku warto się na chwilę odwrócić.
Za plecami rozpościera się najpiękniejszy na trasie widok na szczyty Karkonoszy, po których przebiega granica Polsko – Czeska. Na szczytach wyróżnia się obniżenie terenu – przełęcz Karkonoska. Pięknie prezentuje się też rozrzucona po stokach Przesieka. Nasza ścieżka stromo wspina się do przełęczy Zachełmskiej (590 m n.p.m.).
Na szczycie, już w Zachełmiu, teren robi się prawie płaski, a szlak zielony skręca za płotem ośrodka w lewo. W tym miejscu opuszczamy go, aby odbić w gruntową dróżkę w prawo. Boczna uliczka mija gospodarstwo agroturystyczne Wiśniowy Sad. Nazwa nie jest przypadkowa – Zachełmie słynęło kiedyś z uprawy wiśni. Przed sudecką chatą nadal rośnie wiele owocowych drzew. Za „wiśniowym” gospodarstwem dróżka rozdwaja się – wybieramy tš w lewo. Uliczka opada do kolejnych zabudowań. Warto zerkać w lewo, bo znad ściany lasu wystaje wieża średniowiecznego zamku Chojnik. Za kilkoma domami uliczka opada w dół i trzymając się ściany lasu skręca w prawo. Na pobliskim skrzyżowaniu należy właściwie skręcić w lewo, ale jeśli zostało jeszcze trochę czasu do zachodu słońca można odbić w prawo – do skalnej bramy. Mało znana, a urokliwa nieutwardzona leśna droga prowadzi do wykutego w skale przejścia. Wystarczy cały czas trzymać się głównej ścieżki aby wrócić do skrzyżowania asfaltowych dróżek- tyle, że tym razem od drugiej strony. Czas ruszyć w dół dolinki (546 m n.p.m.). Aby wrócić „Pod Skałkę” w Podgórzynie należy na łące skręcić w prawo. Słabo oznakowany, bo biegnący środkiem porośniętej trawą łąki, czarny szlak turystyczny rusza w górę malowniczej doliny.
Wąska ścieżka biegnie chwilę nad głębokim jarem potoczku, następnie mija samotne gospodarstwo i opada w kierunku ciemnej ściany lasu. Trzymając się szlaku turystycznego leśny dukt trawersuje strome zbocze. W dole słychać odgłosy miejscowości odbijające się od ścian masywu. Szlak doprowadza do mijanego na początku spaceru mostku nad potokiem Czerwień. Aby wrócić do miejsca startu wystarczy przekroczyć most i ruszyć główną szosą w dół

 

NAJCIEKAWSZE TRASY WYCIECZEK ROWEROWYCH

W Kotlinie Jeleniogórskiej wytyczono sieć tras rowerowych, z których chętnie korzystają miłośnicy dwóch kółek.

Z Jeleniej Góry do „Perły Zachodu” i do Łomnicy prowadzą wspaniale przygotowane ścieżki rowerowe, powstają także nowe, bezkolizyjne ścieżki wzdłuż ulic wyjazdowych z miasta. W okolicach miasta organizowane są wyścigi kolarskie i maratony.

TRASA A dystans: 29,80km „Wokół wielkiej wody” Jelenia Góra – Staniszów – Marczyce – Podgórzyn – Sosnówka – Głębock – Mysłakowice – Jelenia Góra

TRASA B dystans: 25,80km „Przez Karpnickie Wzgórza” Jelenia Góra – Łomnica – Bukowiec – Mysłakowice – Jelenia Góra

TRASA C dystans: 8,20km „Ścieżką rowerową” Jelenia Góra – Łomnica – Mysłakowice – Jelenia Góra

TRASA D dystans: 30,20km „Szlakiem zamków i pałaców” Jelenia Góra – Dąbrowica – Łomnica Dolna – Wojanów – Karpniki – Łomnica – Mysłakowice – Jelenia Góra

TRASA 1 dystans: 42,50km „Do Gródka Wleńskiego” Jelenia Góra – Jeżów Sudecki – Płoszczynka – Czernica – Wleń – Łupki – Klecza – Nielestno – Pilchowice – Strzyżowiec – Siedlęcin – Jelenia Góra

TRASA 2 dystans: 31,40km „Perła Zachodu” Jelenia Góra – „Perła Zachodu” – Siedlęcin – Wrzeszczyn – Siedlęcin – Płoszczynka – Płoszczyna – Dziwiszów – Jelenia Góra

TRASA 3 dystans: 38,10km „Wokół Wzgórz Dziwiszowskich” Jelenia Góra – Dziwiszów – Maciejowa – Komarno – Radomierz – Trzcińsko – Wojanów – Łomnica – Jelenia Góra Uwaga!!! na odcinku Jelenia Góra -Diwiszów Pałac droga nieprzejezdna dla rowerzystów – zasypana gruzem, nie polecamy trasy do czasu uprzątnięcia terenu

TRASA 4 dystans: 40,30km „Złote Widoki” Jelenia Góra – Dziwiszów – Chrośnica – Płoszczyna – Siedlęcin – Jelenia Góra

TRASA 5 dystans: 38,70km „Końską Ścieżką” Jelenia Góra – Dziwiszów – Przełęcz Widok – Komarno – Radomierz – Trzcińsko – Dąbrowica – Jelenia Góra

TRASA 6 dystans: 35,15km „Husyckim szlakiem przez Rudawy Janowickie” Jelenia Góra – Dąbrowica – Wojanów – Góry Sokole – Karpniki – Krogulec – Bukowiec – Jelenia Góra

TRASA 7 dystans: 50,60km „Grzbietem Rudaw Janowickich” Jelenia Góra – Bukowiec – Rudawy Janowickie – Karpniki – Jelenia Góra

TRASA 8 dystans: 43,60km „Kolorowe Jeziorka” Janowice Wielkie – Ciechanowice – Marciszów – Wieściszowice – Janowice Wielkie – Jelenia Góra

TRASA 9 dystans: 40,80km „W stronę Karkonoszy” Jelenia Góra – Staniszów – Sosnówka – Borowice – Przesieka – Zachełmie – Jelenia Góra Sobieszów – Podgórzyn Dolny – Jelenia Góra

TRASA 10 dystans: 63,90km „Karkonoskie wodospady” Jelenia Góra – Staniszów – Marczyce – Podgórzyn – Karkonosze – Szklarska Poręba – Piechowice – Jelenia Góra

TRASA 11 dystans: 29,80km „Góry Izerskie” Szklarska Poręba – Góry Izerskie – Kopaniec – Piastów – Wojcieszyce – Jelenia Góra

Grabowiec (784 m)- jest zalesionym wzniesieniem leżącym we wschodniej części Pogórza Karkonoskiego, w sąsiedztwie miejscowości: Karpacz, Milków i Sosnówka. Szczególnie znane jest jego zachodnie zbocze, na którym stoi kaplica św. Anny, ze źródełkiem pamiętającym jeszcze czasy pogańskiego kultu. Kaplica powstała w XIII w., na miejscu do którego zmierzali pielgrzymi od zarania dziejów. Ołtarz w kaplicy leży bezpośrednio nad źródłem, jednak woda wypływa na zewnątrz i można ją zaczerpnąć, po czym zrobić dookoła kaplicy siedem kółek, biegnąc z wodą w ustach, co według legendy ma zapewnić szczęście w miłości :).
informacja zaczerpnięta ze strony www.wkarkonosze.net

 

schronisko śnieżka karkonoszeŚnieżka (1602 m) jest najwyższą górą Karkonoszy i całych Sudetów. Szczyt w kształcie piramidy wyrasta 200 m ponad zrównane wokół grzbiety tj. Równię pod Śnieżką i Czarny Grzbiet. Śnieżka przypominająca wyglądem stożek wulkaniczny zbudowana jest ze skał metamorficznych nazywanych hornfelsami – odznaczających się niesamowitą twardością i odpornością na wietrzenie – oraz od strony zachodniej z granitów. Całość pokryta jest rumowiskiem skalnym będącym wynikiem intensywnego wietrzenia mrozowego. informacja zaczerpnięta ze strony www.wkarkonosze.net

 

zamek chojnikChojnik (627 m)- wzgórze i ruiny zamku z 1355 roku. Jedno z najpopularniejszych miejsc w Karkonoszach pod względem odwiedzin. Prawie każdy turysta, który przybywa po raz pierwszy w tę okolicę umieszcza zwiedzanie zamku, w programie swojego pobytu. Pamiętam, że kiedy zamieszkałem w Jeleniej Górze, a było to w latach osiemdziesiątych, wycieczka na Chojnik była moim pierwszym spotkaniem z Karkonoszami. Największe wrażenie wówczas, wywarł na mnie zamek, który po stronie zachodniej góruje nad ogromną przepaścią, Piekielną Doliną (wysokość urwiska – 150 m). Widok Chojnika od tej strony jest niesamowity! To właśnie tutaj według legendy miała spadać w dół Kunegunda, po tym jak rycerz odmówił jej ślubu. Zamek, a właściwie jego ruiny, które możemy dzisiaj podziwiać powstał w 1355 roku, za sprawą Bolka II. Wcześniej na wzgórzu prawdopodobnie stał myśliwski dwór książęcy nazywany od sosen w okolicy Chojnikiem lub Chojnastami. Po śmierci Bolka II w 1368 roku, księżna Agnieszka, przekazała zamek rycerzowi Goczowi Schoff, protoplaście rodu Schaffgotschów. Od tej pory budowla była w posiadaniu tego rodu aż do roku 1675, gdy w wyniku uderzenia pioruna zamek spłonął i został ruiną. Wtedy stał się on celem wycieczek mieszkańców Jeleniej Góry i kuracjuszy pobliskich uzdrowisk. Należy zaznaczyć, że dzięki doskonałej lokalizacji twierdzy, Chojnik nigdy nie został zdobyty przez wroga. W pierwszej połowie XIX w bastei zamku uruchomiono schronisko, które działa do dziś. Wzgórze Chojnik jest rezerwatem ścisłym, wchodzącym w skład Karkonoskiego Parku Narodowego. Pod ochroną znajduje się drzewostan bukowo – sosnowy oraz różnorodne formy skalne. {/slide}

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress