Co warto zobaczyć w Karkonoszach? Karkonosze, w porównaniu do innych gór Polski, stanowią obszar bardzo unikatowy. W ich krajobrazie możemy obserwować połączenie typowego krajobrazu gór średnich z elementami alpejskimi. Dlatego też, jest to jedyny obszar tego typu w Polsce i jeden z nielicznych na terenie pasa Średniogórza Europejskiego. Pomimo iż w terenach Karkonoszy od wieków zauważało się działalność człowieka, to wciąż możemy znaleźć tu pierwotnie zachowane tereny, gdzie jeszcze nie dotarły ślady naszej cywilizacji. Obecnie dzięki szeroko zakrojonej ochronie gór, można je podziwiać w stanie nienaruszonym.

Będąc w Karkonoszach warto odwiedzić jedne z najpopularniejszych kurortów turystycznych po polskiej stronie. Wśród nich wymienia się Karpacz i Szklarską Porębę. To właśnie ze Szklarskiej Poręby ruszają liczne szlaki, wiodące na najpopularniejsze szczyty i miejsca, które są wielkimi atrakcjami turystycznymi. Ponadto dobrze przygotowana baza noclegowa i bogate zaplecze turystyczne powoduje, że przez cały rok w Karkonoszach można spotkać wielu zachwyconych turystów. Co więcej, w trakcie wędrówki po karkonoskich szlakach, warto zejść po drugiej stronie do naszych południowych sąsiadów. Tu z kolei możemy odwiedzić sporo miejscowości, które warto zobaczyć np. Harrachovie, Vrchlabi, Szpindlerowym Młynie.

 

Kolejnym obowiązkowym punktem wartym zobaczenia podczas wyprawy w Karkonosze są wodospady. Pasmo Karkonoszy słynie z ich dużej ilość, są to piękne, typowo górskie wodospady. Specyficzna budowa gór sprawiła, że na rzekach i potokach powstało wiele katarakt i wodospadów, a wliczając też te znajdujące się na terytorium Czech, możemy doliczyć się aż kilkunastu wodospadów wartych odwiedzenia. W czołówce najpopularniejszych wodospadów, godnych uwagi znajduje się Wodospad Kamieńczyka, który zaliczany jest do tych najwyższych wodospadów w Karkonoszach. Znajduje się około 30 minut drogi od Szklarskiej Poręby a zaraz przy nim znajduje się schronisko. Drugi wodospad to Wodospad Szklarki, spadający z wysokości 13 metrów, położony około 1h drogi ze Szklarskiej Poręby. Wodospad ten wraz z wąwozem stanowi ścisły rezerwat przyrody. Ponadto z mniej znanych, ale równie malowniczych i wartych zobaczenia jest Wodospad Podgórnej i Łomniczki. Wodospad Łomniczki znajduje się przy szlaku na Śnieżkę.

 

Co warto zobaczyć w Karkonoszach – formacje skalne

Będąc w Karkonoszach powinniśmy też zobaczyć tzw. Pielgrzymy (1204 m n.p.m.), które stanowią jedne z większych i ciekawszych formacji skalnych w tych górach. Pielgrzymy znajdziemy na południe od miejscowości Borowice, na wschodniej części Śląskiego Grzbietu. Dokładnie położone są na zboczu szczytu Smogornia, w pobliżu Słonecznika i Wielkiego Stawu. Na tą formację skalną składają się trzy główne grupy skalne, a także wiele mniejszych. Te specyficzne formacje skalne zbudowane są z granitu karkonoskiego, a ich wysokość dochodzi miejscami do 25 m. Co ciekawe, na skałach możemy zaobserwować liczne zjawiska geologiczne i geomorfologiczne. Jest to niezwykle ciekawe i piękne miejsce, idealne na piesze wędrówki i warte uwiecznienia na zdjęciach.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress