O tym, że Karkonosze to jedne z najpiękniejszych polskich gór wie każdy, kto choć raz je odwiedził. Zachwycają wspaniałym krajobrazem latem latem, świetnie nadają się na narty zimą.Karkonosze to największy i zarówno najszerszy masyw górski w Sudetach. Najwyższym szczytem Karkonoszy jest Śnieżka, która sięga na wysokość 1603 m.

schronisko śnieżka karkonosze

Śnieżka ze względu na swoje ogromne walory krajoznawcze bardzo często nazywana jest Królową Karkonoszy. Na jej szczycie znajduje się słynne obserwatorium meteorologiczne oraz schronisko Na Ścieżce, które co roku przyciąga liczne grono turystów.Karkonosze sąsiadują z licznymi górami: na zachodzie z Górami Izerskimi, na wschodzie z Górami Kamiennymi. Łącznie zajmują powierzchnię 650 km2. Polska część Karkonoszy to dorzecze Odry i zlewiska Morza Bałtyckiego, czeska z kolei to dorzecze Łaby. Główny grzbiet Karkonoszy rozciąga się od Przełęczy Szklarskiej do Przełęczy Okraj, to właśnie wzdłuż nich biegnie granica polsko – czeska.

Karkonoskie wodospady, zamki, skałki – Co warto zobaczyć?

jelenia góra kamieniczkiPolskie Karkonosze to przede wszystkim zachwycające miejsca, niespotykana flora oraz fauna. Na ogromne zainteresowanie zasługuje chociażby Szklarska Poręba, Karpacz, czy Jelenia Góra.

Każde z nich przyciągają do siebie miłośników górskich wędrówek oraz wszystkie osoby zainteresowane:

  • legendarną zabudową,
  • pięknymi wodospadami (wśród nich najbardziej znane to Wodospad Kamieńczyka, Wodospad Szklarki, Wodospady Łomniczki, Wodospad Wrzosówki),
  • zameczkami (Zamek Chojnik, Zamek w Bolkowie, Zamek Bolczów, Zamek w Karpnikach, Zamek Czocha, Zamek Wleń),
  • osobliwymi zwyczajami i pyszną kuchnią tutejszych mieszkańców.

Karkonosze poza tymi wszystkimi elementami kultury i przyrody to w dużej mierze charakterystyczne skałki. Wśród nich można wyróżnić bagatela 150 grup skalnych, różnej wielkości, ciekawych pod względem kształtu i sposobu powstania. Same Karkonosze zbudowane są ze skał masywu Karkonoskiego i wschodniej osłony granitu karkonoskiego. Niektóre, bardzo osobliwe skałki noszą nawet swoje nazwy: Owcze Skały, Końskie Łby, Słonecznik, Kotki.

Na wskutek licznych zlodowaceń i zmiany klimatów w Karkonoszach obecnie można podziwiać aż 6 kotłów lodowcowych: Śnieżne Kotły, Kocioł Wielkiego Stawu, Kocioł Łomniczki. Z innych zjawisk geograficznych warto zwrócić także uwagę na nisze niwalne, w tym Szreniecki Kocioł, Łabski Kocioł, Nisze Biały Jar.

Trochę flory, więcej fauny… a może odwrotnie?

Karkonosze charakteryzują się bardzo zróżnicowanym rodzajem gleb. Gdyby jednak spojrzeć na nie z jednej perspektywy to w dużej mierze byłyby charakterystyczne dla lasów i użytków leśnych.

Zresztą to lasy stanowią prawie w całości niektóre piętra tych gór. Najniższe piętro stanowią głównie pola uprawne oraz łąki. Poniżej plasują się lasy mieszane, z przewagą borów świerkowych. W najwyższym piętrze dominują natomiast kosodrzewina oraz gatunki zielne i porosty skalne.

Spośród bogatej fauny Karkonoszy warto zwrócić uwagę na liczne gatunki ptaków, nietoperze, borsuki, muflona, niedźwiedzie brunatne, żbika, wilka, rysia. Ze względu na dość wysoki stopień zagrożenia wymarciem, niektórych z wymienionych gatunków objęto je ścisłą ochroną tworząc Karkonoski Park Narodowy.

Karkonoski Park Narodowy

karkonoski park narodowy zimaKarkonoski Park Narodowy utworzony w 1959 roku. Powierzchnię parku w dużej mierze stanowią lasy (60%). Oprócz tego do parku należą trzy szczyty: Śnieżka, Szrenica i Wielki Szyszak. Bardzo bujna roślinność torfowiskowa raz źródliskowa to ponadto bardzo ważny elementy flory. Park posiada 112 km szlaków turystycznych pieszych, są także szlaki narciarskie, w tym 17 km nartostrad. Turystyka w Karkonoszach rozwinęła się stosunkowo późno. Pierwszym elementem wizyt wiernych była kapliczka św. Wawrzyńca wybudowana w 1681 roku. Kolejnym kamieniem milowym do rozwoju turystyki stała się kolej górska doprowadzona do Jeleniej Góry, Karpacza, Szklarskiej Poręby. Dzisiaj Karkonosze to nieodłączny element polskiej turystyki górskiej. Schronisk do spędzenia miłego noclegu i miejsc do zwiedzania nie brakuje. Zatem i osób zainteresowanych górskimi wędrówkami każdego roku przybywa!

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress