Karkonosze to najwyższe pasmo górskie Sudetów. Góry te leżą w południowo – zachodniej Polsce. Od północy stykają się z Kotliną Jeleniogórską, natomiast od południa rozciąga się ich czeska część.
Karkonosze cechują przede wszystkim ogromne walory przyrodnicze. To właśnie ze względu na nie, już na początku XX wieku utworzono tutaj pierwsze rezerwaty przyrody. Natomiast w 1959 roku powołano do życia Karkonoski Park Narodowy. Obecnie zajmuje on łączną powierzchnię 5580 ha, z czego znaczną część bo aż 60 % stanowią lasy.

Karkonosze to oprócz okazałych pomników przyrody także wiele atrakcji ściśle turystycznych, w tym: schroniska górskie, okazałe bazy noclegowe, stoki narciarskie, legendarne zabudowania w formie zamków: w tym Zamek Chojnik, Zamek w Bolkowie, Zamek Czocha. Główne centrum turystyki stanowią właściwie trzy miejsca: Szklarska Poręba, Jelenia Góra oraz Karpacz. To czego nie możemy zobaczyć nie będąc fizycznie w danym miejscu zobaczymy w Muzeum Przyrodniczym Karkonoskiego Parku Narodowego, które zbiera i prezentuje turystom najcenniejsze informacje dotyczące Karkonoszy w ogóle oraz przyrody Sudetów.

Muzeum Przyrodnicze Karkonoskiego Parku Narodowego

Pierwsza siedziba muzeum związana jest z Jagniątkowem, to tam prezentowano pierwszą, jednak nie tak okazałych, jak dzisiaj rozmiarów kolekcję. Obecnie muzeum znajduje się w ścisłym centrum Jeleniej Góry. Głównymi założeniami placówki zaprezentowanymi podczas jej powoływania było gromadzenie i przechowywanie zbiorów związanych z Karkonoszami, zwrócenie uwagi na historyczne, etnograficzne oraz archiwalne tło wszystkich zbiorów.

Podział kolekcji Muzeum Przyrodniczego Karkonoskiego Parku Narodowego

Kolekcja muzeum to w dużej mierze ekspozycja stała, która podzielona została tematycznie na poszczególne sale. Pierwsza prezentuje przede wszystkim zbiory dotyczące ochrony przyrody i parków narodowych w Polsce, geologii Sudetów oraz osobliwej flory i fauny należącej do krajobrazu Karkonoszy.
Prezentowana fauna to między innymi: muflony, lis, kuna, kret, myszołów, krogulec, jerzyk, słonka, kwiczoł i orzechówka.

Druga kolekcja to żywa natura – pomieszczenie w formie alpinarium, które wypełniają rośliny spotykane na całym terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Łącznie zebranych gatunków roślin jest tutaj około 90, w tym: sasanka alpejska, wierzba zielna, skalnica śnieżna, wawrzynek wilczełyko, lilia złotogłów.
W kolejnej sali znajduje się również tablica upamiętniająca tragedię, jaka miała miejsce w 1968 roku w Białym Jarze. Wówczas w wyniku osuwającej się lawiny zginęło 19 osób. To przykre wydarzenie na długie lata zmieniło lekkomyślne podejście turystów do zimowych wędrówek górskich.

Wreszcie w ostatniej sali z bliska możemy przyjrzeć się całej panoramie Karkonoszy. Wszystko za sprawą ogromnej mapy plastycznej, która ukazuje Karkonosze z lotu ptaka od ich północnej części. Sala ta, to także liczne zebrane okazy minerałów, wśród nich: agaty, ametysty, moriony. Wszystkie są piękne i niezwykle ciekawe pod względem geologicznego pochodzenia. Muzeum to przykład na to, jak w jednym miejscu można zgromadzić wszystko, co jest ważne dla danego regionu uwzględniając historię, kulturę i osobliwą przyrodę.

Zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego Karkonoskiego Parku Narodowego

Dojazd do muzeum

Muzeum Karkonoskie
ul. Jana Matejki 38
58-500 Jelenia Góra

Kontakt z muzeum KPN

Telefon do recepcji +48 75 64 550 71
Telefon do sekretariatu+48 75 75 234 65
sekretariat@muzeumkarkonoskie.pl
www.muzeumkarkonoskie.pl

Godziny otwarcia Muzeum KPN

maj – wrzesień
wtorek – niedziela: 09.00 – 17.00
poniedziałek nieczynne

październik – kwiecień
wtorek – piątek 10.00 – 16.00
sobota – niedziela 9:00-17:00
poniedziałek nieczynne

Ceny biletów Muzeum KPN

10 zł bilet normalny
5 zł bilet ulgowy
W środy wstęp jest bezpłatny!

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress